Nema sumnje u kvalitet i profesionalnost sportista čiji su nas nastupi oduševljavali na Olimpijskim igrama. Međutim, mi kao „obični smrtnici“ možemo zamisliti samo mali deo napora koje ulažu da bi završili na najprestižnijoj sportskoj pozornici. 

Sprave za kardio trening se podrazumevaju, ali sportisti imaju i tim stručnjaka koji ih prati i radi složno, jer pobeda sportiste ne zavisi samo od njega. Čitav specijalizovani tim pomaže im da maksimalno smanje rizik od povreda, uz konstantno održavanje adrenalina sa druge strane. Od psihologa, preko nutricionista i fizioterapeuta do sportskih lekara.

Profesionalci takođe prolaze svakodnevne preglede kao što su kontrola težine, oporavak od povreda, terapije protiv anksioznosti ili straha od neuspeha. Sve nas to navodi na pomisao da nisu svi treninzi fizički, već da se, jednako kao i mišići, u obzir mora uzeti i mozak. Mentalna priprema je ključni element u karijeri svakog profesionalnog sportiste.

Negativne misli i nedostatak motivacije mogu ih dovesti do toga da izgube borbu za koju su se pripremali poslednje 4 godine. Mnogi olimpijci susreću se sa ovim problemom i zato se pitamo kako izgleda mentalna priprema za ovako veliko takmičenje?

Hrana i um

Pre svega, održavajte strogu i specifičnu ishranu tokom priprema. Dobra ishrana koja će učiniti da naše telo ima dovoljno energije da prevaziđe sve napore i fizičke i psihičke. Ovo su četiri ključna elementa za ishranu profesionalnog sportiste:

– Doručak mora biti adekvatan i obilan.

– Izbegavajte da jedete „bilo šta“ između obroka.

– Treba piti što više vode, čak i ako niste žedni.

– Adekvatan odmor je ključan, jer bez kvalitetnog sna ni najkvalitetniji trening ne znači ništa.

Mi smo ograničena bića

Biciklisti, trkači, plivači… Svi oni imaju svoje limite, ali kako to da se svetski rekordi onda obaraju svake godine? Profesor na Univerzitetu Edit Kauan u Australiji kaže da je još dug put pred nama pre nego što ćemo moći da kažemo da smo sve videli i da bolje i brže od ovoga ne može. Objašnjenje koje je dao profesor je da tehnološke inovacije igraju ključnu ulogu u obaranju novih rekorda.

Na primer, razvoj trkačke obuće je dobar primer, koja je trkačima bez sumnje omogućila da budu brži od svojih ranijih kolega.

Ipak, savršeno telo, rigorozan program treninga ili najnovije patike i sportska garderoba ne znače ništa, ako na dan takmičenja vaše misli nisu fokusirane.

U pripremi olimpijskog sportiste sve je povezano. S jedne strane, žrtva koja uključuje četiri ili pet godina pripremajući se da budete broj jedan sa sobom nosi i neminovni rizik da će vam pobeda izmaći u hiljaditom delu sekunde. S druge strane, važno je da sportista ima mentalnu snagu da bude spreman na sve, uključujući i poraz. Zato je važno kontinuirano praćenje mentalnog zdravlja sportiste od strane njihovih ličnih psihologa, kao i podrška koja je ključna u trenucima frustracije ili demotivacije.

Mentalne tehnike sportske pripreme

Mentalno zdravlje olimpijskog sportiste je toliko važno da će se izvršiti iscrpna analiza njegovih pojedinačnih slabosti i snaga kako bi se razvio specifičan program treninga. 

Iako se svaki sportista razlikuje na mentalnom nivou, postoji niz opštih tehnika i pristupa:

– Razmišljajte o ciljevima.

– Unutrašnji dijalog, odnosno razgovor koji sportista vodi sa samim sobom, a koji mu pomaže da se koncentriše i kontroliše svoje emocije pre takmičenja.

– Imaginacija je jedna od najkomplikovanijih strategija koja se sastoji od toga da sportista zamišlja od početka do kraja sav svoj put i trening, što će mu dati više samopouzdanja. Pored toga, takođe ćete moći da zamislite različite scenarije u takmičenju kako biste najprikladnije odreagovali u datim situacijama, uključujući i poraz.

– Konačno, od ključne je važnosti da ostanemo pribrani pred takmičenja. Možete li da zamislite osećaj da ćete se takmičiti pred očima cele planete? Koriste se tehnike za kontrolu pritiska i da vam živci ne zaigraju u ključnim trenucima. Rešenje za ove probleme su dugi, duboki udisaji ili unutrašnji razgovori.

Kada počinju da se vide rezultati?

Ovo umnogome zavisi od individualnih ličnih problema svakog sportiste. Prema nekim studijama, problemi koji proizilaze iz nedostatka samopouzdanja ili koncentracije mogu se popraviti već za oko šest do osam nedelja. S druge strane, problemi kao što su strah od neuspeha ili perfekcionizam zahtevaju više vremena i posvećenosti.

Uprkos tome, sportska psihologija nije egzaktna nauka i postoji mnogo faktora zbog kojih ovaj trening neće uvek dati očekivane rezultate. Sportovi su složeni i nepredvidivi i stoga često nekontrolisani. Mada će uvek biti izuzetaka, retkost je da trening, kako fizički tako i psihički, ne rezultira boljim performansama na samom takmičenju.

Istraživanja potvrđuju da većina olimpijaca koji stignu do pobedničkog podijuma imaju visok stepen samopouzdanja, mogu da izbegnu smetnje, kontrolišu svoje uzbuđenje i održavaju iznenađujući perfekcionizam.

Mentalna priprema u ekipnim sportovima

Tačno je da postoji jasna razlika u pripremama u zavisnosti od toga da li se radi o individualnom sportu, takmičenju u paru ili timu. 

To najbolje možemo videti u umetničkom klizanju, gde je aspolutno neophodna dobra veza i harmonija sa partnerom. Kao primer za to imamo Adrijana Dijaza i Oliviju Smart koji su morali da rade na ovoj međusobnoj hemiji, što je za rezultat imalo fantastične rezultate na zimskim Olimpijskim igrama u Pekingu 2022.

Najbolji primeri

Neki primeri sportista dokazane mentalne snage su biciklista Lens Armstrong, koji je bio sedmostruki šampion na Tur de Fransu, jednom od najtežih biciklističkih takmičenja. 

U tenisu Rodžer Federer i Rafael Nadal su u nekoliko navrata pokazali da koliko god da su nisko na rang listi, uvek će moći da preokrenu stvari u svoju korist. 

Praćenje mentalnog zdravlja sportiste je jednako važno kako za postizanje ciljeva, tako i za neopterećenost ciljem, ali i za umeće prepoznavanja trenutka kada se treba povući.

Um i sport

Sve je više slučajeva da sportisti traže stručnu pomoć u vezi sa mentalnim zdravljem i sportskom psihologijom. Mnogi stručnjaci smatraju da je to možda zbog povećane pažnje na društvenim medijima ili većih očekivanja sponzora, štampe i upravnih tela. 

Pozitivnija strana ovog rastućeg trenda je i progresivni rad na podizanju svesti u vezi sa mentalnim zdravljem generalno i njegovom neposrednom podrškom.

Takođe se mora uzeti u obzir da sport danas doživljava period maksimalnog profesionalizma i očekivanja. Ponekad nema gotovo nikakvih razlika između jednog i drugog tima, pa psihička priprema može biti tas na vagi koji će doneti pobedu.

Sportska psihologija je poslednjih godina postala ključni element za elitne sportiste koji su više zabrinuti za svoje mentalno stanje nego za skupljanje trofeja. Bez toga, mnogi sportisti bi prestali da rade ono što im je strast zbog pritiska i stresa koji su pretrpeli na velikim takmičenjima, što Olimpijske igre bez ikakve sumnje i jesu.