Devojka radi vežbe i smeje se.

Bolest srca i krvnih sudova je postala bolest modernog doba i poprima pandemijske razmere. Jedan od uzročnika je često i visok holesterol koji zapušava krvne puteve i stvara trajnu štetu u organizmu. Kada je visok loš, LDL holesterol problemi se postepeno razvijaju.

Lipidi tj. masnoće su neophodne za funkcionisanje našeg organizma. Daju energiju i štite od bolesti, ali usled loše ishrane, premalo fizičke aktivnosti i razvoja drugih bolesti sve češće dolazi do poremećaja nivoa dobrog i lošeg holesterola. To izaziva srčane probleme, ali i podstiče razvoj drugih promena koji su vezani sa radom mozga i ostalih organa.

Prevencija je ključna, ali i aktivno reagovanje na nastale promene jer se uz fizičku aktivnost i promenu životnih navika može postići puno toga za poboljšanje zdravlja.

U kakvoj su vezi ishrana, fizička aktivnost i LDL holesterol?

LDL holesterol je deo ukupne lipidne formule koja je sačinjena i od dobrog holesterola HDL, ali i ukupnog nivo masnoća u krvi.

Loš holesterol se podiže od više faktora, a naročito od stresa, ishrane bogate zasićenim mastima koja je dopunjena sa jako niskom fizičkom aktivnošću i potrošnjom kalorija.

Zbog toga se i rešenje krije u promeni životnih navika koje će posledično uticati i na opšte zdravstveno stanje i nivo masnoća u krvi.

Na prvom mestu treba izbegavati zasićene masnoće tj. hranu bogatu trans mastima koja podiže loš holesterol. Takve su grickalice, pržena hrana, fast food, lisnata testa i prosti šećeri. Ako se unose u prevelikim količinama, a organizmu se ne omogući i da ih potroši, doći će do disbalansa u količini masnoća u krvi.

Dijeta Ne – Zdrava hrana Da

Lošom kombinacijom namernica se organizam dovodi u loše stanje, ali izlaz ne treba tražiti u strogim dijetama, barem ne ako nisu medicinski propisane od strane lekara.

Potrebno je vreme za promenu u organizmu i ona je moguća samo ako se ishrana promeni. Dakle, nije reč o restrikcijama, već o izboru namernica koje imaju manje masnoća, a naročito manju količinu zasićenih masnih kiselina koje su i najproblematičnije.

Hrana bogata ribom, živinom, crvenim mesom je dobrodošla. Što više hrane bogate vlaknima u ishrani, povrća i voća će doprineti padu LDL holesterola. Naravno, treba voditi računa i o drugim štetnim činiocima namernica pa je važno voditi računa i o unosu ugljenih hidrata i da li potiču od prostih šećera ili ne.

Lekari smatraju da je najmanje 6 meseci potrebno da se primene prve promene u nivou masnoća u krvi, a često i znatno duže, u zavisnosti od stanja u kom se organizam nalazi.

Tanjir na stolu sa voćem i povrćem.

Umerena fizička aktivnost za pad holesterola

Uporedo sa promenom načina ishrane važno je i uključiti više fizičke aktivnosti koja će topiti masne naslage u organizmu i podstaći metabolizam na brže varenje.

Šetnja i trčanje su idealan način da se topi LDL holesterol. Početnici svakako treba da krenu sa laganom šetnju, kasnije brzim hodanjem, a kada steknu kondiciju i trčanje je savršen način poboljšanja zdravstvene situacije.

Vožnja bicikla i plivanje takođe angažuju više grupa mišića i pomoći će bržem gubitku kilograma uz poboljšanje opšteg zdravstvenog stanja. Kako se zdravstveno stanje popravlja, tako će organizam imati više energije pa će se izbeći i druga oboljenja poput dijabetesa, problema u radu sa štitnom žlezdom i drugim organima…

Jednostavno, ovo je recept koji zasigurno unapređuje zdravstveno stanje.

Doslednost je ključ zdravog života

Čak i kada se holesterol popravi i dovede u normalu, važno je nastaviti sa dobrim navikama.

Pažljivo biranje namernica, čitanje deklaracija i praćenje unosa kalorija će održati dobro zdravlje, a redovna fizička aktivnost doneti i unapređenje opšteg fizičkog stanja.

Osim toga, preporuka lekara je i da se jednom godišnje preventivno radi analiza krvne slike pa je poseta laboratoriji odličan način da se na vreme otkriju promene i reaguje što ranije. Rešenje nije brzo i zahteva posvećenost.

Ako se problemi uoče, onda treba konsultovati lekara i kontrole krvne slike raditi i češće sve dok se zdravstveno stanje ne popravi. Srećom, analize su povoljne i lako izvodljive, uz pomoć male količine krvi, pa je lako pratiti zdravstveno stanje i kontrolisati lipidni status u organizmu.

Poremećaj holesterola u krvi ne daje posebne simptome, ali pravi trajnu štetu. Redovne laboratorijske analize iz krvi te promene mogu otkriti, a ako se jave odstupanja potrebno je odmah reagovati kroz promenu načina ishrane i veće fizičke aktivnosti jer su ta dva faktora ključna za popravljanje stanja.

Lekari mogu propisati i lekove, ali ni oni ne mogu u potpunosti otkloniti problem ako se kontinuirano jedu nezdravi obroci i postoji premalo fizičke aktivnosti. Zato, pomozite organizmu da se izbori sa promenama i naučite kako da ne ugrozite zdravlje u budućnosti.