Psi predstavljaju grupu domaćih životinja koja zahteva adekvatnu brigu i tretman od strane svojih vlasnika kako bi mogli voditi normalan život i biti srećni.
Ukoliko su vlasnici nemarni i ne obraćaju pažnju na prve simptome određenih bolesti, može doći do većih problema, dok psi postaju nesrećni i nezadovoljni, što ćete veoma lako primetiti po njihovom ponašanju.
Nisu sve bolesti pasa posledica nemarnosti vlasnika, ali se od vas svakako očekuje da svog ljubimca vodite redovno na kontrole kod veterniara, naročito ako primetite nešto čudno.
U nastavku teksta možete saznati koje su to najčešće bolesti kod pasa i kako ih lečiti, stoga vas pozivamo da nastavite sa čitanjem i informišete se korisnim savetima.
Šuga kod pasa uzrokuje svrab
Kada primetite da vaš pas imati konstantnih problema sa svrabom, najverovatnije je da se radi o šugi izazazvanoj pojavom parazita Sacroptes scaibei.
Šuga se prenosi veoma lako i gotovo svaki pas je ima makar jednom tokom svog života.
Najčešće se pojavljuje zbog sledećih razloga:
- neadekvatna nega;
- loši higijenski uslovi za ljubimca;
- nepravilna ishrana;
- starost;
- stres;
- virusne infkecije.
Pravilno lečenje pseće šuge podrazumeva da vlasnik čim primeti prve simptome učestalog češanja psa, odmah zakaže pregled kod veterinara. Nakon istraživanja, potrebno je locirati parazita i hiruriški ga ukloniti sa kože.
Nakon toga se pas neguje posebnim kupkama, lekovima i ampulama, dok postoje i lekovi na prirodnoj bazi (kamilica, kokosovo ulje) koji mogu biti od pomoći.
Ljubimac će biti izolovan nedelju do dve nakon utvrđivanja ove zarazne bolesti, kako bi ostali ljubimci i članovi porodice bili zaštićeni.
Štećenak – može biti poguban za štenad
Štećenak je još jedna veoma učestala bolest kod pasa, koja se pokazuje putem simptoma kao što su:
- temperatura;
- crvene oči;
- crvenilo sluzokože;
- iscedak iz nosa postaje gust, zelen i lepljiv;
- proliv i povraćanje nakon nekoliko dana od pojave bolesti;
Ova bolest je neugodna zato što vlasnici u pojedinim slučajevima kasno primete simptome, što je naročito opasno za štenad jer je kod njih velika stopa smrtnosti.
Sa druge strane, pojava bolesti se može sprečiti već ustaljenom preventivom u vidu petovalentne vakcine za sprečavanje širenja zaraznih bolesti. Štećenak se ne prenosi na ljude, a vakcina je znatno jefinija od lečenja pasa, tako da nema razloga da na vreme zaštitite vašeg ljubimca.
Tetanus – veoma podmukla i opasna bolest
Tetanus se javlja zbog bakterije koja najčešće ulazi u telo kroz duboku ranu kada vašem ljubimcu ispadne mlečni zub, ali može ući i kroz druge rane na telu.
Bakterija se može naći bilo gde, pa su naročito opasne za pse koji kroz igru i istraživanje okoline često stavljaju prljave i prašnjave predmete u usta. Bolest napada nervno tkivo zbog čega dolazi do grčenja mišića pasa što može biti veoma bolno i traumatično za gledanje.
Bolest može biti blaže prirode kada posledice nisu toliko opasne, ali u onim ekstremnijim slučajevima krajnji ishod je često smrt usled gušenja.
Kao manifestacije bolesti javljaju se:
- otežano kretanje;
- plitko disanje;
- umanjen apetit;
- karakterističan izraz lica kada deluje da se pas sve vreme smeje.
Artritis – pas ne može da se kreće normalno
Ukoliko dođe do poajve artiritisa, vlasnik ne bi trebao da ima problema sa uočavanjem prvih simptoma, zato što će njihov ljubimac koji je stalno u pokretu i igri sada biti onemogućen da to radi.
Simptomi:
- teškoće u kretanju;
- izbegavanje stepenica;
- brzo umaranje;
- mnogo više ležanja nego ranije;
- ukočenost.
Artiritis zapravo predstavlja promenu stanja u zglobovima i brže trošenje hrskavice. Samim tim, bolest jeste neizlečiva ali se može živeti normalno sa njom uz adekvatnu negu.
Rase pasa koje je najčešće dobijaju labradori, retriveri i rotvajleri, a prenosi se nasledno ili nastaje zbog povreda i infekcija.
U pojedinim slučajevima biće neophonda i operacija, kao i konstantno praćenje razvitka bolesti u saradnji sa veterinarom, koji će preporučiti i terapiju.
Leptospiroza – napada bubrege pasa
Još jedna od zaraznih bolesti kod pasa čiji su izvor glodari, dok se prenosi putem urina.
Znakovi oboljenja su:
- temperatura;
- žednost;
- proliv;
- povraćanje;
Ukoliko bolest dospe do bubrega psa, postaje veoma opasna i izaziva cirozu jetre, što skoro uvek dovodi do smrti životinje. Leči se antibioticima i moguće je izlečiti kada se uočio na vreme.
Jedna je od bolesti pasa koja se prenosi na čoveka, pa budite naročito oprezni!
Najčešće autoimune bolesti
Kada su u pitanju autoimune bolesti, sami vlasnici nisu ti koje bi trebalo kriviti za nemarnost, s obzirom da se one javljaju više kao nasledne.
Česte auimune bolesti kod pasa:
- sistemski eritematozni lupus – bolovi u mišićima, čirevi na želucu, temperatura, ožiljci na koži anemija;
- autoimuna hemolistička anemija – bolest koja napada crvena krvna zrnca zadužena za unos kiseonika (anoreksija, teže disanje, gubitak kiseonika);
- trombocitopenija – kao najčešći simptom se javlja prekomerno krvarenje, dok bolest napada trombocite;
Prdstavili smo neke učestale zarazne i autoimune boelsti, kao i one koje nastaju usled nemarnosti vlasnika. Šta god da je u pitanju, preporučujemo da vodite maksimalnu brigu o svojim ljubimcima i da im pružite negu kakvu zaslužuju. Srećno!