začinjeno povrće sa sirom u tanjiru

Na osnovu tradicionalne hrane koja se priprema u Grčkoj, Italiji, Španiji i Izraelu nastala je dobro poznata mediteranska dijeta. Stanovnici u ovim zemljama pretežno u ishrani koriste zdrave i nutritivno bogate namirnice koje dovode do postepenog gubljenja kilograma. U nastavku pročitajte koje su to tajne mediteranske kuhinje koje će vas načiniti vitkima.

Šta je mediteranska dijeta?

Već decenijama su na Mediteranu traženi aranžmani za letovanje, a ukoliko želite svoje telo na vreme da pripremite za jednu od ovih ili sličnih atraktivnih plaža počnite odmah sa mediteranskom dijetom. Ova dijeta sadrži nizak procenat proteina i zasićenih masti, dok je akcenat stavljen na voće, povrće, žitarice i mahunarke. 

Glavni izvor masti u ovoj dijeti je maslinovo ulje, a ukoliko budete pratili ovaj režim ishrane koristićete dosta začinskog bilja, kao i beli luk ili limun, za poseban šmek. U maslinama, koštunjavim plodovima i ribi nalaze se omega-3 masne kiseline, koje su zdrave i to je glavni razlog zbog koga korisnici ove dijete ostaju vitki uprkos maloj količini masti.

Pored zdravih i svežih namirnica stanovnici Mediterana poklanjaju pažnju i životnim navikama kako bi na najbolji način koristili duh i telo. Fizička aktivnost, šetnja po svežem vazduhu, vreme sa porodicom i prijateljima postali su neka vrsta rituala, koje bi trebao da ima u vidu svako ko želi da započne sa ovom dijetom.

dva tost parčeta hleba sa namazom, na belom tanjiru

Hrana koju je poželjno konzumirati

Pomoću mediteranske dijete ćete uneti zdrave namirnice u svoju ishranu, očuvaćete svoje srce i na najbolji način ćete naučiti da obrađujete sveže voće i povrće. Ljubitelji mesa verovatno neće biti oduševljeni ovim načinom ishrane, kao i oni koji ne mogu da odole kaloričnoj, brzoj hrani.

Kuvari na mediteranu su prilagodili svoju ishranu namirnicama koje su im dostupne i koriste ih u velikim količinama, a to su:

    • Povrće: brokoli, spanać, luk, šargarepa, paradajz, tikvice, krastavac, krompir
    • Voće: pomorandže, grejpfrut, dinje, jagode, lubenice, mandarine
    • Koštunjavi plodovi: bademi, lešnici, orasi, pistaći, semenke bundeve i suncokreta
    • Mahunarke: pasulj, sočivo, leblebije
    • Riba i morski plodovi: školjke, rakovi, lignje, tunjevina, morska riba
    • Žitarice: pirinač, ovas, kukuruzno i ražano brašno
    • Meso: juneće, jagnjeće, guščje, kokošje
    • Jaja
    • Začini: beli luk, nana, ruzmarin, cimet, mirođija, peršun
    • Velika količina vode

Pravila kojih se treba pridržavati

Jedan od osnovnih pravila kada je reč o vitkoj liniji je balans, dakle jede se manje a češće. Takođe je bitno da obrok ne bude na brzinu i da se u njemu uživa. Tokom dijete ne treba brojati kalorije, već se sa jelom prestaje onog trenutka kada ste siti. Mediteranski narodi najviše vole obroke u društvu, tako da je najbolje da jedete sa prijateljima i porodicom.

Izbegavajte gazirana pića

Gazirana pića nisu popularna na Mediteranu, zbog velike količine svežeg voća i povrća, koja je uvek dostupna. Velika količina vode je obavezna tokom dana, a pored obične vode konzumirau aromatizovanu, za brže topljenje masnih naslaga. Kada su u pitanju sokovi narodi na ovim prostorima obožavaju sveže ceđene od pomorandže, limunade pa do voćnog miksa.

Zaboravite na brzu hranu

Ovo može začuditi pripadnike drugih naroda, jer svi znamo dobar ukus girosa iz Grčke, pice iz Italije ili paelje iz Španije, koji nisu primeri zdrave hrane. Narodi sa Mediterana izbegavaju brzu hranu i jako retko im se dešava da je konzumiraju. Oni znaju gde se dobro jede, a to su mesta gde se hrana priprema od zdravih namirnica i sa pažnjom i baš takva mesta posećuju.

Predlog jelovnika za mediteransku dijetu

Predstavljamo vam predlog jelovnika za nedelju dana kojeg se možete pridržavati, a namirnice koje vam nisu dostupne možete jednostavno zameniti. Dodatno se možete informisati o receptima koji su popularni na Mediteranu i obogatiti svoj jelovnik.

Ponedeljak

Doručak: Grčki jogurt sa ovsenim mekinjama ili pahuljicama sa jagodama

Ručak: Briam (grčko jelo) i voće

Večera: Tuna salata sa maslinovim uljem

Utorak

Doručak: Ovsena kaša sa suvim grožđem

Ručak: Supa od sočiva

Večera: Salata od paradajza, feta sira i maslinovog ulja

Sreda

Doručak: Omlet od dva jaja sa paradajzom i lukom plus voće

Ručak: Lazanje na mediteranski način

Večera: Sendvič sa povrćem u kifli od celog zrna brašna

Četvrtak

Doručak: Jogurt sa semenkama, koštunjavim plodovima i voćem

Ručak: Grilovana jagnjetina sa pečenim krompirom uz sezonsku salatu

Večera: Pita sendviči sa grčkom salatom

Petak

Doručak: Jogurt, med i sezonsko voće, tost od celog zrna brašna

Ručak: Pica na mediteranski način sa povrćem, sirom i maslinovim uljem

Večera: Grilovano povrće sa bosiljkom uz hleb i čašu crnog vina

Subota

Doručak: Kuvano jaje, tost od integralnih žitarica i salata od svežeg povrća

Ručak: Morska riba na grilu uz pirinač i salatu

Večera: Mafini od celog zrna žitarica

Nedelja

Doručak: tost sa avokadom

Ručak: grilovana piletina sa povrćem i pečenim prompirom

Večera: sendvič sa povrćem u kifli od celog zrna žitarice

Ovo su namirnice kojih bi trebalo da se prigržavate kada je u pitanju mediteranska dijeta, a pored hrane, redukujte i način života i što više vremena provodite na čistom vazduhu. Da biste održali vitku liniju potrebno je stalno pridržavanje dijete, a uz to i dobro raspoloženje i druženje sa dragim ljudima.