Ugostiteljski objekti predstavljaju vitalni deo industrije usluga, ali i potencijalno mesto rizika za javno zdravlje. Stoga je neophodno da takvi objekti poštuju stroge standarde i pravila kako bi osigurali bezbednost, higijenu i zadovoljstvo svojih gostiju. U ovom tekstu istražićemo ključna pravila kojih se ugostiteljski objekti moraju pridržavati kako bi poslovali uspešno i odgovorno.
Obezbedite potrebne dozvole
Ukoliko ste došli na ideju da otvorite ugostiteljski objekat, znači da imate osećaj za estetiku, finansije i dobru organizaciju. Odlučili ste da zakupite lokal, sredili ste enterijer po vašem ukusu, postavili pergole za terase u baštu vašeg lokala, nabavili estetski pribor za ručavanje, ali na šta još posebno treba da obratite pažnju?
Proces otvaranja ugostiteljskog objekta počinje istraživanjem i proučavanjem zakonskih propisa i zahteva lokalnih vlasti. Određene zakone i propose, ugostitelj mora da postavi na jasno vidljiva mesta.
Zakonom o ugostiteljstvu je propisano da ugostitelj mora:
- Na ulazu u ugostiteljski objekat, na vidno polje da postavi ime i sedište, naziv i vrstu ugostiteljskog objekta, usluge koje se u njemu pružaju, kao i radno vreme.
- Cenovnici moraju biti dostupni gostima u dovoljnom broju primeraka i na svakom mestu gde se korisnici uslužuju.
- Na ulazu u toalet mora biti istaknuta oznaka da li je namenjen za muškarce ili za žene.
- Na vidna mesta postaviti znak za zabranu odnosno, dozvolu pušenja.
- Ako ugostitelj u svom lokalu želi da služi alkohlna pića, mora imati dozvolu za služenje istih.
- Osigurati se da zaposleni imaju važeće dozvole za rad kao i sanitarne knjižice.
HACCP standard je po zakonu obavezan za sve učesnike u prehrambenoj industriji. Ovaj standard je međunarodno priznat metod za identifikaciju i upravljanje rizikom koji se odnosi na bezbednost hrane i sistem bezbednosti koji podrazmeva analizu opasnosti i kontrolne kritičke tačke u proizvodnji i distribuciji hrane do gosta.
Higijena poslovnog objekta
Higijena je od ključnog značaja za ugostiteljske objekte zbog potencijalne opasnosti od prenosa bolesti putem hrane ili kontaminiranih površina. Pre otvaranja objekta, prostorije treba detaljno očistiti i dezinfikovati. Osoblje treba biti obučeno o pravilima higijene kako bi se održavala čistoća tokom svakodnevnih aktivnosti.
- Sanitarni pregled se obavlja dva puta godišnje i obuhvata klinički i laboratorijski pregled na klice i parazite.
- Zabranjeno je nošenje nakita, satova, dugih noktiju, parfiminisanih krema i svih ostalih predmeta koji mogu da kontaminiraju hranu.
Zakon o sanitarnom nadzoru određuje koje oblasti i objekti podležu ovom nadzoru i uslove koje objekti moraju da ispunjavaju. Sanitarna inspekcija se može vršiti sa više aspekata, može se kontrolisati zdravlje zaposlenih, da li objekti imaju neophodna obeležja, razna dokumentacija i naravno, higijena poslovnog objekta. Da bi se zadovoljili kriterijumi, sanitarna ispekcija vrši kontrolu:
- Kuhinjskog bloka i prostorija za usluživanje
- Pomoćne prostorije za zaposlene
- Sobe za goste, ako ih ima
- Higijena toaleta i kupatila
- Sredstava i oprema za higijenu, kao i načinima odlaganja otpada.
Planiranje prostora i priprema hrane
Efikasno planiranje prostora u ugostiteljskom objektu može poboljšati iskustvo gostiju i olakšati rad osoblju. To uključuje razmišljanje o rasporedu stolova, šanka, kuhinje i toaleta tako da se maksimizira iskorišćenost prostora, olakša protok gostiju i omogući efikasna komunikacija između osoblja. Isto važi i za deo lokala koji je na otvorenom, gde vam trikovi za uređenje dvorišta mogu pomoći oko estetike, kao i da osigurate bezbednost i pristupačnost prostora.
I kod pripreme hrane je važno održavati određeni standard kako bi ceo doživljaj lokala bio na najvišem nivou i kako bi se osiguralo poslovanje lokala koje će da daje dobre rezultate.
- Nabavka svežih i kvalitetnih namirnica je osnova za pripremu ukusnih jela. Ugostiteljski objekti treba da sarađuju sa pouzdanim dobavljačima kako bi osigurali konstantan priliv visokokvalitetnih namirnica. Pri odabiru dobavljača, treba uzeti u obzir faktore kao što su cena, kvalitet, pouzdanost i dostupnost. Birajte domaće namirnice čije vam je poreklo poznato. Srbija je pogodna zemlja za uzgoj voća i povrća, čak i onih egzotičnih koje mogu da uspeju na ovom području, pa je tako uzgoj banana u Srbiji kao i kivija, sve veća praksa, a to umnogome olakšava dostupnost ovih vrsta voća.
- Pravilno skladištenje hrane je ključno za sprečavanje kvarenja i kontaminacije. Namirnice treba čuvati na odgovarajućim temperaturama kako bi se sprečio razvoj bakterija. Tako, propisano je da se meso čuva u hladnjačama na temperaturi od 0 stepeni i vlažnosti vazduha od 85% do 90%. Takođe je važno redovno proveravati i rotirati zalihe kako bi se izbeglo gomilanje starih namirnica.
Saveti za uspešno poslovanje
Pružanje vrhunske usluge gostima je ključno za izgradnju lojalne baze klijenata i pozitivno poslovno iskustvo. To uključuje ljubazno i profesionalno osoblje, brzu uslugu, pažljivo slušanje zahteva gostiju i rešavanje eventualnih problema na efikasan način. Lojalni klijenti su upravo grupa koja donosi najviše profita vašem objektu i zato konstantno treba održavati postojeće i privlačiti nove korisnike vaših usluga.
Ugostiteljski sektor je podložan stalnim promenama, stoga je važno biti inovativan i prilagodljiv. To može uključivati uvođenje novih jela ili pića, organizovanje posebnih događaja ili promocija, ili implementaciju novih tehnologija radi poboljšanja iskustva gostiju.
Efikasna marketinška strategija ključna je za reklamiranje objekta, privlačenje novih gostiju i održavanje postojeće baze klijenata. To može uključivati korišćenje društvenih medija, email marketinga, oglašavanje na lokalnim medijima ili organizovanje posebnih promocija i događaja.
Trebalo bi da u okviru vaše finansijske službe imate kontrolora troškova, odnosno osobu koja ima analitičke sposobnosti i koja će da prati plan budžeta, finansijske transakcije i predlaže uštedu i optimizaciju procesa kako bi se smanjili troškovi i povećala efikasnost. To se može postići pregovaranjem sa dobavljačima o boljim cenama, optimizacijom inventara i smanjenjem nepotrebnog otpada hrane.
Praćenje konkurencije je još jedan važan deo poslovnog planiranja i strategije. Analiza konkurencije može pružiti uvid u njihove snage i slabosti, kao i u nove trendove i prakse u industriji. Na osnovu ovih informacija, ugostiteljski objekat može prilagoditi svoju ponudu i marketing strategiju kako bi se istakao na tržištu i privukao više gostiju.
Ugostiteljski objekti treba da poštuju brojna pravila kako bi osigurali uspešno i odgovorno poslovanje. Od pridržavanja zakonskih propisa i higijenskih standarda, do efikasne pripreme hrane i pružanja vrhunske usluge gostima, sve je to ključno za uspeh u ovoj industriji. Pametno planiranje, pažljiva priprema i konstantno unapređenje su osnovne strategije za dugoročni uspeh ugostiteljskih objekata.