Navijač sa zastavom Brazila

Svetsko prvenstvo u fudbalu predstavlja najvažniji događaj za takmičare u ovom sportu, ali i milijarde ljubitelja igre koji sa nestrpljenjem iščekuju prolazak četvorogodišnjeg ciklusa i novu smotru najboljih igrača fudbala. Ovo nije obično takmičenje, ovo je opsesija svih onih koji žive za fudbal, a posebno onih čije reprezentacije uspeju da obezbede mesto na završnom turniru. 

Sve je počelo davne 1930. godine u čuvenom Montevideu, kada je osam reprezentacija, među kojima je bila i tadašnja selekcija Jugoslavije, uzelo učešće na pionirskom projektu tadašnjih čelnika FIFE. Malo ko je verovao da će svetska prvenstva u fudbalu decenijama kasnije i dalje biti aktuelna i da će predstavljati najznačajniji sportski događaj, posle Olimpijskih igara

Danas se na svetskim šampionatima takmiče čak 32 selekcije, a govori se i o potencijalnom proširenju na 48 u budućnosti. To će svakako doneti znatno veći broj utakmica po prvenstvu, a samim tim i znatno više uzbuđenja. 

U nastavku vam predstavljamo neke od najuzbudljivijih utakmica sa dosadašnjim šampionata sveta u fudbalu

Urugvaj – Gana sa šampionata u Južnoj Africi

Svetsko prvenstvo u fudbalu 2010. godine bilo je 19. po redu i po prvi put održano je na afričkom kontinentu, tačnije u Južnoj Africi. Nacionalna selekcija Srbije je uspela da se kvalifikuje za ovaj šampionat, pa je među ovdašnjim ljubiteljima fudbala putovanje u Afriku bila želja broj 1 tog leta. 

Iako naša reprezentacija nije uspela da prođe grupnu fazu, uzbuđenja za prave fanove ove igre svakako nije manjkalo. Ovo prvenstvo nije ostalo upamćeno samo po vuvuzelama, već i po uzbudljivim i neizvesnim utakmicama, od kojih se većina rešavala u samoj završnici. 

Jedna od takvih svakako je i epsko četvrtfinale između Urugvaja i Gane, odigrano u Johanesburgu na Soccer City stadionu. Gana je bila jedina afrička selekcija među osam najboljih na prvenstvu i ne čudi što su, i pored uvek vatrenih južnoameričkih fanova fudbala, imali veću podršku sa tribina.

Regularni deo meča završen je rezultatom 1:1, pa se otišlo u produžetke koji su doneli pravi lavinu uzbuđenja i emocija. Iako nije bilo golova, šanse su se ređale na obe strane, a pobednika meča su na kraju morali da odluče penali. 

U tim momentima nervoza se uvukla u kosti reprezentativcima Gane koji su postigli samo 2 od 5 jedanaesteraca, pa su Urugvajci ipak uspeli da se domognu polufinala. I skoro deceniju od tog meča, poznavaoci fudbala ovu utakmicu pamte po neizvesnosti, predanoj borbi igrača oba tima i sjajnoj atmosferi koja ih je pratila.

Titulu je na kraju osvojila Španija, vicešampioni su bili Holanđani, dok je u borbi za treće mesto reprezentacija Nemačka savladala iscrpljene fudbalere Urugvaja, organizatore prvog svetskog prvenstva, koji kao da su poslednje atome snage uložili baš protiv neugodnih Ganaca. 

Holandija – Španija sa prvenstva u Brazilu

Jubilarno 20. Svetsko prvenstvo u fudbalu odigrano je u Brazilu, u zemlji za koju slobodno možemo reći da živi za ovaj sport i da skoro pa ne postoji osoba koja u nekom obliku nije u dodiru sa fudbalom. Tamo je fudbal način života, a mnogi momci iz brazilskih favela sanjaju da ponove uspehe Pelea, Ronalda, Ronaldinja i drugih velikana ovog sporta. 

Utakmica za koju možemo reći da je obeležila ovaj šampionat jeste meč prvog kola grupne faze u kom su se sastali finalisti sa prethodnog prvenstva – Holandija i Španija. Četiri godine ranije “crvena furija” je savladala “narandžaste” minimalnim rezultatom i ništa nije nagoveštavalo da će se branioci trofeja namučiti u ovom duelu.

Španci su poveli u prvom poluvremenu i činilo se da sigurno hitaju ka prvoj pobedi i odbrani titule, međutim razgoropađeni Holanđani uzimaju stvari u svoje ruke i održavaju pravu fudbalsku lekciju dotadašnjem šampionu. 

Prvo je na samom kraju poluvremena Van Persi izjednačio, a onda je drugo poluveme bila prava magija fudbala u izvođenju Robena, de Fraja i Van Persija i njihovih saigrača. Holanđani su postigli još četiri gola i nokautirali Špance koji kasnije nisu ni prošli grupu. 

Selekcija Holandije na kraju je osvojila treće mesto, dok su se za trofej borile Nemačka i Argentina, a “panceri” su odneli pobedu. 

Fudbalski stadion u Južnoj Africi

Argentina – Engleska sa takmičenja u Meksiku

Svetsko prvenstvo održano u Meksiku 1986. godine donelo je mnoštvo uzbuđenja ali i pojavu jednog fenomena koji je kasnije zaživeo na svim sportskim nadmetanjima. Naime, tada su se na tribinama prvi put pojavili tzv, “meksički talasi”, prilikom kojih publika na stadionu kružno, u smeru kazaljke na satu, ustaje uzdignutih ruku i ponovo seda. 

Najboljim igračem prvenstva proglašen je Argentinac Dijego Maradona, dok je najbolji strelac bio Englez Gari Lineker sa šest postignutih golova, a upravo su ove dve reprezentacije odigrale jednu od najuzbudljivijih utakmica sa tog šampionata. 

Argentina i Engleska su se sastale u četvrtfinalu, u prestonici Meksika, a utakmica je rešena za samo četiri minuta i rešio ju je jedan čovek – Dijego Maradona. U 51. minutu u metežu ispred gola Maradona je smestio loptu u mrežu, a protivnički igrači su tvrdili da je slavni Argentinac koristio ruku kako bi loptu poslao na željeno mesto.

Kamere su zabeležile ovaj događaj i decenijama kasnije i dalje se govori o ovom (ne)regularnom pogotku Maradone. Isti igrač je samo četiri minuta kasnije nadmudrio čak pet engleskih fudbalera i postigao novi gol kojim je rešio pitanje pobednika duela.

Argentinci su na kraju stigli i do titule, poraženi u finalu bili su reprezentativci Zapadne Nemačke, dok su treće mesto osvojili Francuzi. 

Italija – Francuska sa prvenstva u Nemačkoj 

Leta 2006. godine u Nemačkoj je odigrano 18. Svetsko prvenstvo u fudbalu, koje je uživo sa tribina ispratilo više od 3.300.000 posetilaca, i stotine miliona putem malih ekrana. Na ovom šampionatu odigrane su čak 64 utakmice i viđeno je pregršt uzbuđenja, ali svakako jedna od najupečatljivijih je ona u kojoj se odlučivao pobednik celog turnira, utakmica između Italije i Francuske.

Na prepunom Olimpijskom stadionu u Berlinu, pred skoro 70.000 posetilaca, dve najbolje reprezentacije sa tog takmičenja otpočele su svoju epsku bitku za tron, koja je u jednom momentu i prešla okvire sporta, igre i fer pleja

Već u sedmom minutu, legenda francuske ekipe, Zinedin Zidan doneo je sa bele tačke prednost svom timu. Samo 12 minuta kasnije Marko Materaci je doneo izjednačenje, a taj rezultat ostao je aktivan do samog kraja regularnog dela meča.

U produžetke su ušli vidno nervozni igrači oba tima, a onda u samom finišu utakmice jedina dva strelca na utakmici ušla su u verbalni, a zatim i fizički obračun, koji se završio direktnim crvenim kartonom za Zidana, nakon što je glavom udario Materacija. 

Na kraju, penali su rešili pobednika, a rezignirani Francuzi bez svog najboljeg igrača nisu mogli da podnesu pritisak, te su Italijani po četvrti put postali svetski prvaci. 

Svakako je da je u tako dugoj istoriji ovog nadmetanja bilo mnogo odličnih i uzbudljivih utakmica, a mi smo uspeli da izdvojimo samo neke od njih. Svetska prvenstva u fudbalu su oduvek nosila sa sobom brojne zanimljivosti, privlačila veliku pažnju i bila upečatljiva sama po sebi, a ne sumnjamo da će tako biti i u budućnosti, već 2022. godine u Kataru.